طرح نهایی المان شهدای گمنام شهرستان گالیکش که پس از چهارجلسه کارشناسی توسط مسئولین شهری ،قاضوی فرمانده سپاه ،شهردار و اعضای شورای شهر بررسی شد .نهایتا به تایید کارشناسان مربوطه رسید.

در ابتدا به درخواست شهردار شهر گالیکش گزینه هایی را برای یادمان شهدای این شهر آماده کردم که پس از بحث و بررسی بر روی گزینه ها ،گزینه مذکور مورد توافق جمع قرار گرفت.
مبانی نظری این کار به این شکل است که طرح رو در چند سطح از محتوا شکل گرفته است.در سطح اول اشاره به شهدا و هشت سال دفاع مقدس شده است که به شکل یک هسته مرکزی با هشت ضلع و هشت گلپر اشاره می کند به عدد هشت و هشت سال دفاع مقدس .
ایده شکل دهنده سطح بعدی کار را موطیف های اسلامی شکل می دهد از قبیل استفاده از قوس های نام آشنا معماری مثل قوس شبدری تند که حال و هوای معماری اسلامی را به پروژه تزریق می کند.

که این قوس ها را در سردر ورودی و نمای رو برو و همچنین نماهای اظراف قابل دیدن می باشد.استفاده از هندسه اسلامی به شکل ضریح در نماهای جانبی رنگ و بوی معنوی به پروژه می دهد

گل لاله که در ادبیات ما تبدبل به استعارع ای از خون شهدا شده است در نقطه عطف پروؤه قرار دارد و ضمن اینکه نقش گنبد را بازی می کند بار معنوی و محتوایی پروژه را نیز به دوش می کشد.

دلیل استفاده از قوس های معماری سنتی.، دادن رنگ و بوی معنوی به کار است و جلوگیری کردن از استفاده های نا مانوس با اصل مفهوم پروژه می باشد.لذا فضای کار همچنا ن در انتظار مراسمات در شان شهدا خواهد بود

این پروژه باشمایل خاص اش کیفیت های ویژه ای را قرار است به شهر منتقل کند از قبیل:
احساس تعلق به ساکنین خواهد داد،خوانایی شهر را تقویت خواهد کرد،به خاطره و یاداوری کردن شهر کمک می کند،فضای دلنشین و خاطره انگیز ایجاد می کند،هویت و تشخص برای شهر به ارمغان می آورد.

طراح : مسعود غلامی کارشناس ارشد معماری.طراحی شهری

photo_2017-01-04_13-07-46 photo_2017-01-04_13-10-05 photo_2017-01-04_13-10-11 photo_2017-01-04_13-10-15

دیدگاه خود را بیان کنید