گالیکش
گالیکش با طول شرقی ۱۵و۵۵ تا ۷ و ۵۶ و عرض شمالی ۵ و ۳۸ تا ۸ و ۳۶ در استان گلستان است.این شهرستان در حد فاصل بین شهر مینودشت و کلاله در جاده ترانزیت مازندران – خراسان ، در استان گلستان وتقع شده است.این منطقه از غرب به شهرستان گنبد کاوس از شرق به استان خراسان شمالی و استان سمنان ، از شمال به شهرستان کلاله و از جنوب به بخش مرکزی شهرستان مینودشت محدود می شود . این بخش دارای سه دهستان بنام های :قراولان ، نیلکوه و ینقاق با تعداد ۷۰ روستا می باشد بخشی از پارک ملی گلستان و آبشارلووه در این بخش قرار دارد .
گالیکش منطقه ای زیبا ست که از یکسو به جنگلهای انبوه و از سوی دیگر به دشت همواره و حاصلخیزی با وسعت چند هزار هکتار متصل است که رودخانه های بزرگی همچون اوغان ، قلی تپه و دوغ بخش کوچکی از این دشت را سیراب می کند . انبوه ترین جنگلها همواره با چشمه های فراوان ، علاوه بر تنوع مناسب آب و هوایی شرایط مناسبی را برای زراعت و دامداری فراهم نمود تا این منطقه در سایه تلاش و سخت کوشی مردم منطقه ،رنگین کمانی از پتانسیل تولید محصولات زراعی باشد . از دیدنیهای گالیکش جنگلهای زیبایی است که در مسیر جاده ای که این بخش را به روستایی به نام فارسیان (واقع در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی آن)وصل میکند .از این روستاهای کوهستانی اطراف گالیکش میتوان به قلی تپه آب و پران ،یورت زینل ،فارسیان ،فرنگ ،کیارام وسی جان را نام برد .غار کیارام که از امکانهای باستانی است در نزدیکی روستای کیارام قرار دارد.

وضعیت توپوگرافی منطقه (ناهمواری ها )
این بخش از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است .
قسمت کوهستانی:
نواحی جنوبی و شرقی این بخش دنباله کوه البرز شرقی است .(حداکثر ارتفاع در خوجه قنبر ۲۵۵۰ متر ) در نواحی شرقی نقاط کوهستانی آن از طریق ارتفاعات جنگل گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می گردد و از طرف شمال به کوهپایه های کم ارتفاع منتهی می شود.
معروف ترین کوه منطقه ، نیلکوه واقع در شرق شهر گالیکش می باشد .از جمله سایر کوهها می توان لاشخور کمر (جنوب شرقی شهر گالیکش ) ،کوه نارودال،کوه سر حمام و سر کوه واقع در حد فاصل شمال جاده گالیکش به فارسیان ،کوه قره کله در چقربش قارداش ،کوه قلچه در کرنگ کفتر ،کوه سیاه کنده در جوار روستای لیرو ،کوه تقی کشته و کوه سیجان در اطراف روستای سیجان ،کوه فرامرز ،اگراستل ، کوه قازانا ، کوه پاکندس کوه کیارام در اطراف فارسیان را نام برد.
۲-قسمت جلگه ای :

اراضی جلگه ای این بخش در شمال و غرب ناحیه (قسمت ) کوهستانی قرار گرفته است .این اراضی به سبب مرغوبیت جنس خاک از حاصلخیزی بالایی برخوردار می باشند.
ویژگی های آب و هوایی گالیکش:
آب و هوای این منطقه با توجه به ناهمواری به ناهمواری های به دو نوع تقسیم می شود. در ارتفاعات به علت کوهستانی بودن ،آب و هوا معتدل کوهستانی است و در نواحی کم ارتفاع و جلگه ای به آب و هوای معتدل و نیمه معتدل و نیمه مرطوب تبدیل می شود .
بررسی به عمل آمده درباره شرایط اقلیمی منطقه نشان می دهد که چهار ماه از سال (آذر ،دی ،بهمن ،اسفند)هوا هم در شب و هم در روز سرد می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید