جاذبه های گردشگری و مراکز دیدنی بخش گالیکش
بخش گالیکش به لطف داشتن استعدادهای خدادادی و شرایط مساعد آب و هوایی و جغرافیایی و نقش مهمی که در پیدایش تمدن و توسعه و تکوین تاریخ بشری داشته است ، دارای جاذبه ها و اماکن دیدنی بسیاری می باشد. این جاذبه ها به جاذبه های تاریخی ، طبیعی و گردشگری ، جاذبه های و اماکن مذهبی و جاذبه های صنایع دستی و هنرهای سنتی تقسیم می شود.
جاذبه های تاریخی
بقایای تمدن و کاوش ها و پژوهش های باستان شناختی نشان از یک پیشینه تاریخی بسیار کهن و غنی از فرهنگ و تمدن در این مرزو بوم می دهد. تا کنون حدود ۱۵۶ اثر در شهرستان مینودشت شناسایی شده که از این تعداد ۱۱۲  اثر تاریخی – فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است ، که سهم گالیکش از این شمار ۹۵ اثر می باشد ( با احتساب آثار شناسایی شده به ثبت رسیده ) که در زیر به بررسی و معرفی مختصر مهمترین آنها پرداخته می شود.
غارکیارام
غارکیارام در ۶ کیلو متری ضلع شرقی روستای فرنگ از توابع دهستان فارسیان بخش گالیکش و  شهرستان مینودشت قرار گرفته است وطبق نظر مک برنی احتمالا این غار متعلق به دوره پارینه سنگی میانه (حدود ۱۰۰ هزار سال پیش ) است.
قلعه ابوبکر
این اثر باستانی بدنه شرقی روستای املاک از توابع دهستان ینقاق و بخش گالیکش واقع شده است .وبا جاده آسفالته مینودشت – گالیکش ۳/۱ کیلو متر فاصله دارد.
تینگر تپه
تینگر تپه در فاصله ۱۱۰۰ متری شمال روستای ینقاق از توابع دهستان ینقاق و بخش گالیکش قرار گرفته است . این تپه با فرم منظم دارای ۳۵۰ متر قطر است ، که در امتداد محور شرقی – غربی گسترش یافته است. و حداکثر ۱۲ متر از سطح زمین های اطراف ارتفاع دارد . و شامل یک تپه اصلی (شرقی ) و دو تپه مجاور غربی می باشد. تپه شمالی مرتفع تر از دو تپه و حداکثر ارتفاع آن به ۱۲ متر می رسد ، حال آنکه تپه های غربی آن از ۴ متر فراتر نمی رود. با توجه به مواد فرهنگی پراکنده بر روی عرصه و حریم تپه قدمت این اثر به دوره های پیش از تاریخ ، هزاره اول پیش از میلاد و تاریخی می رسد.
تپه قلعه تخت سلیمان
این تپه در ۲۰۰ متری جنوب رودخانه مادرسو در جهت شرقی – غربی است . و دورتا دور آن معماری با سنگ های بزرگ و کوچک حجیم که قطر تقریبی آن یک متر است ، که بصورت خشکه چین کار شده است. در قسمت جنوب دیوار سنگی به صورت پیش آمدگی و عقب رفتگی مشهود است ، که احتمالا به صورت مصطبه سازی درآورده بودند. در بخش فوقانی سطح اثر محوطه ای به شکل چهارگوش به ابعاد ۱۵*۱۵ مترکه احتمالا ارگ باشد ، و دورتا دور آن خندق وجود دارد. با توجه به بقایای معماری و موقعیت مکانی به نظر می رسد ، که این مکان یکی از قلعه های باستانی مهم با قدمت تاریخی و اسلامی است

قلعه پاسنگ پایین
موقعیت قرار گیری : قلعه پاسنگ پایین در ۴۰، ۲۶-۳۰-۵۵ طول جغرافیایی و ۰، ۱۱- ۱۹-۳۷ عرض جغرافیایی و ۲۰۹ متری از سطح دریا در ۵/۲ کیلومتری شمال روستای پاسنگ پایین و حریم شمالی جاده مینودشت به بجنورد از دهستان قراولان بخش گالیکش شهرستان مینودشت قرار گرفته است

قلعه بی بی حلیمه
موقعیت قرار گیری : قلعه بی بی حلیمه در۸ ، ۰۲ – ۵۵ طول جغرافیایی و ۱ ، ۱۱-۱۷-۳۷ عرض جغرافیایی و ۱۳۴ متری از سطح دریا، ۴۰۰ متری جنوب غربی روستای صمدانی ،جنوب جاده آسفالته گنبدکاووس به کلاله و ۱۸۰۰ متری جنوب شرق روستای ینقاق که مرکز دهستانی به همین نام است، از بخش گالیکش و شهرستان مینودشت قرار گرفته است

پیر غار
در غرب روستای فرنگ و داخل زمین های کشاو.رزی واقع در دره پیر غار وجود دارد که آبادی فارسیان ۶ کیلومتر با آن فاصله دارد .این مکان که بصورت یک برش خاکی درآمده ۴ فضای دست ساخته خاکی وجود دارد که دخمه یا گور دخمه باستانی دوره تاریخی هستند.

غار حمام خدایی
در فاصله یک کیلومتری روستای پنو ( عرض جغرافیایی ۱۲ – ۳۷ طول جغرافیایی ۴۳-۵۵ ) در دهستان فارسیان مینودشت قرار دارد . اهالی محل غار را نایه اریبی گویند. و جلوی آن یک رودخانه فصلی می گذرد که در حدود ۱۰ متر از کف غار پایین تر است . شکل دهانه غار نامنظم و بصورت تونلی شکل است.

تپه علی
این اثر تاریخی – فرهنگی در ۱۳۰۰ متری جنوب روستای تراجیق و ۱۵۰۰ متری جنوب جاده آسفالته گالیکش – بجنورد و ۵۰۰ متری شرق تاسیسات کارخانه سیمان پیوند گلستان قرار گرفته است. و دارای مختصات جغرافیایی ۳/۲-۲۹-۵۵ طول جغرافیایی و ۲/۵۸-۱۷-۳۷ عرض جغرافیایی و ارتفاع ۲۹۰ متر از سطح آب های آزاد جهان می باشد.

آبشار گلستان

آبشار گلستان در پارک ملی گلستان و در کنار جاده بین المللی و ۵ کیلومتری شرق تنگه گل واقع شده است. و با شهر گالیکش ۴۰ کیلومتر فاصله دارد.

پارک ملی گلستان
بهشت زمینی وسرسبز طبیعت ایران یعنی بوستان گلستان در منطقه کوهستانی و در منتهی الیه شرق جنگلهای شمال کشور و در بخش گالیکش ودرفاصله ۴۵ کیلومتری شرق مینودشت و ۱۵۰کیلومتری شرق گرگان و ۱۱۵کیلومتری غرب بجنورد و در مسیر جاده بین المللی تهران – مشهد واقع شده است. این بوستان   پارک ملی گلستان با برخورداری از مناظر بدیع و زیبا ، حیات وحش متنوع و رویشگاههای مختلف گیاهی ، از نظر تفرج متمرکز و گسترده دارای قابلیت های فراوانی است ، که انواع علاقمندان به طبیعت را میتوان به سمت خود جلب کرد.

يک ديدگاه

  1. مرتضی گفت:

    لطفا عکساشم بزارید .توضیح که فایده ندار ه.متشکر

دیدگاه خود را بیان کنید